Odkryj piękno Ustki

Promenada nadmorska

To unikatowy w skali kraju trakt spacerowy, ciągnący się tuż przy plaży i z widokiem bezpośrednio na morze. Promenada powstała w 1875 roku, wkrótce potem przy promenadzie powstały ekskluzywne pensjonaty i restauracje. Jednym z miłośników spacerów wzdłuż usteckiej plaży wschodniej był książę Otto von Bismarck.

Port i molo – są nieodłącznym elementem krajobrazu Ustki. Pierwszy port, którego mola i pomosty były zbudowane z drewnianych skrzyń wypełnionych kamieniami, istniał w Ustce co najmniej od połowy XIV w. W czasie, gdy w Polsce panowali Łokietek i Kazimierz Wielki, kupcy ze Słupska postanowili zainwestować w Ustecką przystań, aby zarabiać na międzynarodowym handlu morskim. Obecny wygląd portu to efekt wielkiej inwestycji w latach 1899­ - 1903.

Dodatkową atrakcją w porcie jest wybudowana w 2014 r. kładka, która jest jedynym tego typu urządzeniem w Polsce oraz jedynym w Europie obiektem mostowym otwieranym za pomocą mechanizmu obrotowego zamontowanego na pylonie (podporze mostowej). Kładka powstała, bo kanał portowy, będący ujściem rzeki Słupia, dzieli Ustkę na część zachodnią i wschodnią, między którymi komunikację zapewniał dotychczas jedynie most znajdujący się w głębi miasta. Po uruchomieniu kładki turyści mogą szybciej przedostać się z jednej strony Ustki na drugą i dzięki temu w pełni korzystać z dobrodziejstw oferowanych przez oba kąpieliska.

Sztuczna rafa

To zrealizowana w 2014 i 2015 r. nowatorska inwestycja Urzędu Morskiego w Słupsku. Polegała na budowie progów podwodnych i modułów siedliskowych na długości 1km wzdłuż plaży – ok. 200m od jej brzegu. Dzięki tej gigantycznej inwestycji, brzeg będzie skuteczniej chroniony przed niszczycielskim działaniem fal. W efekcie, już niebawem, plaża będzie jeszcze większa i szersza niż do tej pory, a Ustka będzie miała nową atrakcję turystyczną – podwodne rafy.

Zabytkowa latarnia morska

Usytuowana jest tuż przy nadmorskim deptaku, przy wejściu na portowe molo. Pierwotnie latarnią była tzw. aparatura Fresnela z bębnową soczewką i lampą oliwną jako źródłem światła – miała zasięg 6 Mm. Była podnoszona na maszcie stacji pilotów z 1871 roku. W 1892 roku wybudowano nową, dwukondygnacyjną stację pilotów z przylegającą do niej od południa ośmiokątną wieżą, na której znajdowała się „biała laterna”. Latarnia w Ustce przetrwała bez szwanku II wojnę światową i została uruchomiona już 15 listopada 1945 roku. W 1993 roku została wpisana do rejestru zabytków.

Bunkry Baterii Blüchera

To dawne poniemieckie stanowiska ogniowe, zagospodarowane w formie parku edukacyjno-rozrywkowego dla dorosłych i starszych dzieci. Bunkry znajdują się po zachodniej stronie miasta – najłatwiej jest dostać się do nich korzystając z kładki nad kanałem portowym lub dojechać samochodem przez most zlokalizowany w głębi Ustki. Oprócz rekonstrukcji pomieszczeń wewnątrz fortyfikacji i pokazów multimedialnych, na terenie obiektu funkcjonuje kiermasz militarny, strzelnica ASG i strzelnica łucznicza.

Pomnik Syrenki

Pomnik Syrenki usytuowano na wschodnim falochronie, w miejscu, gdzie stał pomnik św. Jana Nepomucena. Autorem jest Michał Ros. Syrenka jest jednym z kluczowych motywów herbu Ustki. Od chwili posadowienia monumentu funkcjonuje przesąd, że dotknięcie piersi syrenki przynosi szczęście, w związku z czym jest to najbardziej wypolerowana część pomnika.

Festiwal Sztucznych Ogni

Festiwal Sztucznych Ogni to największe i jedyne tego rodzaju święto w Polsce. Corocznie, na początku lipca, firmy z kraju i zza granicy specjalizujące się w produkcji fajerwerków, rywalizują o miano najlepszego. Każdego roku festiwal ogląda ponad 100 tys. ludzi. Festiwal Sztucznych ogni to jednak nie tylko fajerwerki. Przez 4 dni ze sceny nie schodzą znane gwiazdy muzyki estradowej, w całym mieście organizowane są imprezy i zabawy. To tutaj przenosi się stolica Polski.

Dolina Charlotty

To olbrzymi leśny kompleks rekreacyjny, położony w Gałęzinowie – ok. 10km od Ustki. Do głównych atrakcji „Charlotty” należą:
– ZOO wraz z krainą bajek i wodnym safari,
– ogromny park linowy z najdłuższym w Polsce zjazdem na linie,
– fokarium, – jazda konna dla jeźdźców o różnym poziomie zaawansowania,
– jezioro z możliwością wypożyczenia sprzętu wodnego i połowu ryb.

Ponadto w resorcie można zjeść smaczny posiłek w restauracji na wodzie oraz wziąć udział w jednej z imprez okolicznościowych – koncercie muzycznym lub imprezie sportowej.